Robotik Cerrahinin Avantajları
Robotik cerrahinin, açık cerrahiye ve laparoskopiye göre birçok avantajı vardır.
Prof. Dr. Taner Usta - Jinekolojide Robotik Cerrahi
Robotik Cerrahinin Avantajları

Robotik cerrahinin, açık cerrahiye ve laparoskopiye göre birçok avantajı vardır.

Robotik Cerrahinin, Açık Cerrahiye Göre Avantajları

 • Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde robotik cerrahi ile kadın hastalıkları daha konforlu bir şekilde tedavi edilmektedir.
 • Robotik cerrahide, karın duvarı üzerine büyük kesiler yapılmadığı için, hasta operasyon sonrasında açık cerrahiye oranla daha az ağrı hissetmekte ve daha az ağrı kesici ihtiyacı duymaktadır.
 • Robotik cerrahide yapılan kesiler 1 cm’den küçük olduğu için hastalar daha hızlı bir iyileşme süreci geçirmektedir. Ayrıca hastanede kalış süresi daha kısadır.
 • Hastalar taburcu olduktan sonra iş ve sosyal hayatlarına daha kısa sürede dönebilmektedir.
 • Robotik cerrahide üç boyutlu görüntü sayesinde çok küçük damarlar daha net görülebilmektedir. Dolayısıyla bu damarlar kesilmediği için operasyon sürecindeki kanama miktarı minimal düzeye indirilmektedir.

Robotik Cerrahinin, Laparoskopiye Göre Avantajları

 • Robotik cerrahinin diğer bir minimal invaziv cerrahi yöntemi olan laparoskopiye göre de üstünlükleri bulunmaktadır.
 • Robotik cerrahi yöntemi, cerrahın daha büyük görüntü açılarıyla çalışmasına olanak sağladığı için hata payını sıfıra kadar indirebilmektedir.
 • Laparoskopik aletler düz olarak çalışabilmektedir. fakat robotun kollarındaki 540 derece dönebilme yeteneği sayesinde robot ile hareketler daha kolay ve beceri ile yapılabilmektedir.
 • Laparoskopide karın içerisine yerleştirilen aletler kullanımı sırasında karın duvarında kaldıraç etkisi gibi doku zararı oluşturabilir. Robotun kolları ise sabittir, dokuya herhangi bir kaldıraç etkisi yaratmaz. Bu etki sayesinde robotik cerrahi sonrasında kesi yerlerinde daha az ağrı gözlenir.
 • Laparoskopide cerrahın fizyolojik olarak elinin titremesi alete yansıyabilir ve bu cerrahi alanı etkileyebilir. Robotik cerrahide ise bu fizyolojik el titremesi hiçbir şekilde operasyona yansımaz. Robot ile çok daha kaliteli görüntü elde edildiği için hareket çok rahat ölçeklendirilebilir. Mikro anastomoz robot ile çok rahat yapılabilmektedir.
 • Robotik cerrahinin diğer bir avantajı ise cerrahın hastanın başında değil, oturarak daha ergonomik pozisyonda operasyonu yapmasını sağlamasıdır. Bu avantaj özellikle kanser ameliyatı gibi uzun süren operasyonlarda çok önemlidir ve cerrahın hata yapmasını önlemeye yardımcı olur.
Prof. Dr. Taner Usta - Jinekolojide Robotik Cerrahi
Multidisipliner Endometriozis
Mükemmeliyet Merkezi
1Türkiye’de ilk
2Avrupa’da 2.
6Dünya’da 6.
Prof. Dr. Taner Usta - Jinekolojide Robotik Cerrahi


Kabul Ediyorum