Rahim sarkması ve İdrar Kaçırma Ameliyatları
Rahim sarkması ve İdrar Kaçırma Ameliyatları - Prof. Dr. Taner Usta
Prof. Dr. Taner Usta - Jinekolojide Robotik Cerrahi
Genel Bilgiler

Rahim sarkması, uterusun (rahim) normal pozisyonundan aşağı doğru kayması anlamına gelir. Bu durum, uterusun normal pozisyonunun değişmesine neden olur. Rahim sarkması birçok kadın tarafından önemsenmediği için çok fazla doktora başvuru yapılan bir şikayet değildir. Aslında rahim sarkması idrar kesesine baskı nedeniyle sık idrara çıkmaya ve idrar kesesinin tam boşaltılamamasına bağlı olarak sık idrar yolu enfeksiyonuna, yine aynı şekilde kalın bağırsağa baskı yaparak kabızlığa neden olabilir.

Bu şikayetler nedeniyle başvuran hastaların büyük bir kısmında altta yatan neden rahim sarkmasıdır. Rahim sarkmasının her zaman tedavisi rahimin alınması değildir. Eğer rahimin alınması için başka bir durum varsa rahim alındıktan sonra yoksa rahim alınmadan askı ameliyatları yapılabilir.

Robotik cerrahi sayesinde rahim alınmadan kasık yan duvarlarında bulunan sağlam dokulara (ligamentlere) veya kuyruk sokumu kemiği önünde bulunan sağlam dokulara (ligamente) ‘mesh’ dediğimiz yamalar ile asılabilir. Rahimi alınmış kadınlarda vajen kubbesi kasık duvarlarında bulunan ligamentlere asıldığı ameliyata ‘Pektopeksi’ denir. Yine rahimin veya vajen kubbesinin kuyruk sokumu önündeki ligamente asıldığı ameliyatlara ‘Sakrouteropeksi, Sakroservikopeksi veya Sakrokolpopeksi’ denir.

İdrar kaçırmayı önlemek amacıyla yapılan ‘Burch’ ameliyatı da robot ile oldukça kolay ve komplikasyonsuz olarak yapılabilir. Bu ameliyatlar çok özellikli ve tecrübe gerektiren ameliyatlardır. Robotik cerrahi sayesinde bu operasyonlar oldukça yüksek başarı oranları ve düşük tekrarlama (nüks) oranları ile yapılmaktadır.

Prof. Dr. Taner Usta - Jinekolojide Robotik Cerrahi
Semptomlar

Rahim sarkması genellikle gebelik, doğum ve menopoz dönemlerinde daha sık görülür, ancak her yaşta görülebilir. Bu durumun tedavisi genellikle cerrahi müdahaleyle yapılır ve cerrahi müdahale öncesinde doktorunuz size hangi tedavi seçeneğinin en iyi olduğunu söyleyecektir. Genellikle aşağıdaki semptomların bir kısmını yaşatan kadınları etkiler:

  • Sık idrara çıkma
  • İdrar yolu enfeksiyonları
  • Kabızlık
  • Adet düzensizliği
  • Ağrı veya rahatsızlık
Risk Faktörleri
Rahim sarkmasının oluşma olasılığını artıran bazı risk faktörleri şunlardır:
Sonraki aşama nedir?

Rahim sarkması teşhisi konulması sonrasında, doktorunuz size en uygun tedavi seçeneğinin hangisi olduğu hakkında bilgi verecektir. Tedavi seçenekleri şunlar olabilir:

  • Cerrahi müdahale: Rahim sarkması genellikle cerrahi müdahaleyle düzeltilir. Bu cerrahi müdahale, uterusun normal pozisyonuna geri döndürülmesini amaçlar. Bu amaçla kullanılan birçok cerrahi yöntem vardır ve doktorunuz size hangisinin size en uygun olduğunu söyleyecektir.
  • Önleyici tedbirler: Rahim sarkması teşhisi konulmuş ancak cerrahi müdahale gerekmeyen durumlarda, doktorunuz size rahim sarkmasının ilerlemesini önlemek için önleyici tedbirler önerebilir. Örneğin, sigara içmeyi bırakmak, aşırı kilo ve obeziteyi azaltmak ve günlük egzersizler yapmak rahim sarkmasının ilerlemesini önleyebilir.
  • Medikal tedavi: Doktorunuz, rahim sarkmasının belirtilerini azaltmak için ilaçlar önerebilir. Örneğin, idrar yolu enfeksiyonlarını önlemek için antimikrobiyal ilaçlar verilebilir.

Eğer rahim sarkması teşhisi konulmuşsa ve tedavi seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, lütfen doktorunuzla konuşun.

Prof. Dr. Taner Usta - Jinekolojide Robotik Cerrahi
Rahim sarkması ve İdrar Kaçırma Ameliyatları Ameliyatı


Kabul Ediyorum