Prof. Dr. Taner Usta - Jinekolojide Robotik Cerrahi
İdrar Kaçırmaya “Robotik Etki”
EndometriozisKategorisinde19.12.2022 tarihinde yazıldı.

Günümüzde her ne sebeple olursa olsun birçok yetişkinde idrar kaçırma problemleri görülebiliyor. İstenmeyen bu durum özellikle yaşın ilerlemesi ile beraber daha sık bir şekilde kendini gösteriyor. Bilhassa kadınlarda sık ya da zor doğum yapmak, menopoz, rahmin alınması ve diğer jinekolojik operasyonlar sonrasında idrar kaçırma meydana gelebiliyor. Bunun en büyük nedeni mesanenin herhangi bir nedenden dolayı sarkması ve mesane boynunu tutan bağlardaki zayıflama ve yırtılmadan dolayı olmaktadır.

Ancak son yıllarda gelişen robotik cerrahi yöntem sayesinde bu durum ortadan kaldırılabiliyor. Üstelik bu yöntemin geleneksel açık tedavi yöntemlerine göre birçok avantajı var. Robotik bir dokunuşla idrar kaçırmaya neden olan durum ortadan kaldırılır ve böylelikle bu rahatsızlığın önüne geçilebilir.

Hangi Durumlarda İdrar Kaçırma Tedavisinde Robot Kullanılmaktadır?

Özellikle ilave miyom, tüpler, yumurtalık veya sarkma durumu varsa aynı ameliyatta idrar kaçırmanın da tedavisi Robotik Cerrahi ile gerçekleştirilebilmektedir. Ve gene tüm robotik cerrahideki az ağrı, erken taburculuk, hızlı iyileşme gibi avantajlar burada da mevcuttur.Kabul Ediyorum