Prof. Dr. Taner Usta - Jinekolojide Robotik Cerrahi
Robotik Cerrahi ile Jinekolojik Kanserler Kontrol Altında!
EndometriozisKategorisinde19.12.2022 tarihinde yazıldı.

Dünyada kalp hastalığından sonra ölüme en çok neden olan rahatsızlık kanserdir. Jinekolojik kanserler, diğer kanserler arasında daha çok öne çıkar. Kanser nedenli ölümlerin oranı her geçen yıl daha da artar ve önümüzdeki yıllarda kalp hastalıklarını geçeceği düşünülür.

Teknolojide yaşanan gelişmeler ve yapılan tıbbi araştırmaların birçoğu kanseri ortadan kaldırmaya yöneliktir. Bu nedenle bu alanda önemli gelişmeler yaşanır. Son yıllarda giderek yaygınlaşan robotik cerrahi yöntemi ile kanser tedavisinde önemli başarılar elde edilir. Özellikle jinekolojik kanserlerde robotik cerrahi sayesinde yüz güldürücü sonuçlar görülüyor. Da Vinci adı verilen robot ile yapılan operasyonlarda kanser tedavisinde önemli ilerlemeler sağlanır.

Robotik Cerrahi Nasıl Uygulanır?

Jinekolojik kanserlerde robotik cerrahi yöntem aslında halk arasında kapalı ameliyat olarak olarak bilinen laparoskopinin teknolojik olarak daha gelişmiş bir türüdür. Tıpkı laparoskopik yöntemde olduğu gibi bu yöntemde de hastanın karın boşluğuna yapılan 1 cm den küçük kesilerden kamera yardımıyla gerçekleştirilir.

Robotik kollarda yer alan cerrahi aletler ile bu kesilerden girilerek müdahale yapılır. Robotik cerrahi yönteminde kullanılan kamera 3 boyutlu bir görüntü sağlanır ve bu nedenle oldukça geniş bir görüş alanı elde edilir. Hassas robotik kollar sayesinde doktorlar daha küçük alanlara neredeyse sıfır hata ile müdahale edebilir. Bu sayede hasta için de operasyon daha konforlu bir hale gelir.

Müdahale Edilen Kanser Türleri

Robotik cerrahi yöntemi ile başta rahim ağzı, rahim ve yumurtalık kanseri olmak üzere birçok jinekolojik kanserin cerrahi tedavisi yapılabilmektedir. Rahim ağzı kanseri ve yumurtalık kanseri ülkemizde en sık rastlanan 10 kanser arasında yer alır. Özellikle yumurtalık kanseri henüz daha ilk evresinde teşhis edilmiş olsa bile hayat kaybı riski oldukça yüksektir. Bu kanserin tedavisinde hedeflenen ilk amaç gözle görülür hale gelmeyene kadar bütün tümörlerin temizlenmesidir.

Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi sayesinde vücutta açılacak olan minik kesiler ile tümörler rahat bir şekilde temizlenebilir. Operasyon sonrası iyileşme sürecinin hızlı olması aynı zamanda hastaları psikolojik olarak da olumlu yönden etkilemekte ve kanser tedavisine genel olarak büyük bir artı kazandırmaktadır.Kabul Ediyorum