Robotik Cerrahi

Ana Sayfa - Archive by taxonomy: Robotik Cerrahi
jinekoloji-roboitik-cerrahi
Robotik cerrahinin ilk kez tanıtılmasıyla beraber özellikle jinekolojik cerrahide hızlı bir şekilde kullanıma girmiştir. 2013 yılı verilerine göre kadın hastalıklarında yapılan operasyon sayısı diğer bölümlerden daha fazladır. Özellikle kadınlardaki kozmetik problemler ve ameliyat sonrası ağrının daha az olması nedeniyle robotik cerrahi kadın doğum uzmanları tarafından sık kullanılmaya başlandı.
Read More
robotik-cerrahi-avantajlari
Robotik cerrahinin açık cerrahiye ve laparoskopiye göre birçok avantajı vardır. Öncelikle açık cerrahi ameliyatlar kadın doğum bölümünde gittikçe azalmakla beraber sadece sınırlı sayıda hastalıkta yapılmaktadır. Robotik cerrahide karın duvarı üzerine büyük kesiler yapılmadığı için hasta operasyon sonrasında açık cerrahiye oranla daha az ağrı hissetmekte ve daha az ağrı kesici uygulanmaktadır.
Read More
Robotik cerrahi sistemi üç bölümden oluşmaktadır. İlki hastanın üzerine gelen ve cerrahın hareketlerini eş zamanlı olarak cerrahi alanda yapan robot kollarının olduğu bölümdür. Bu kısımda robotun kolları vardır. Bu kollardan biri, aynı laparoskopik sistemde olduğu gibi hastanın vücudunun içinden görüntü alarak bu görüntüyü cerraha aktaran kamerayı taşır.
Read More
Open chat